Ölçüm

Hizmetlerimiz

3D (üç boyutlu) ölçüm çeşitli teknikler kullanılarak bir nesnenin, uzaydaki koordinatlarının ve ölçülerinin gerçeğe yakın bir biçimde hesaplanması işlemidir. Kısacası üç boyutlu ölçüm, belirli teknik cihazlarla nesnelerin şekil, boyut ve renk gibi özelliklerinin analiz edilmesi için üç boyutlu verilerinin toplandığı bir süreçtir. Bu ölçüm sistemi ile elde edilen verilerin bilgisayara aktarılması oldukça kolaydır. Yapılan ilk ölçümlerin tarihi eski mısırlılara kadar dayanmaktadır. Ticareti kolaylaştırmak ve altyapı oluşturmak için kullanılmış olan ölçümler zaman içinde teknolojinin de gelişimi ile birçok farklı tekniğe ayrılmıştır. 3D ölçümler, ölçüm bilimi ve ölçümlerin standardizasyonu olan metrolojide kullanılan en yeni ve gelişmiş teknolojileri kapsamaktadır. 3D ölçüm tekniklerinde bazen belirli noktaların koordinatlarından yararlanılırken bazen de tüm cismin yüzeyinin belirli sıklıklarla ölçülmesi ile sonuç alınmaktadır. Harita uygulamalarından havacılığa ve inşaata varana kadar birçok sektörde işe yarar çözümler üretmek için kullanılır. Geleneksel ölçüm metotlarına göre oldukça keskin (yüksek doğruluğa sahip) sonuçlar almanızı sağlarlar.

3D Ölçüm Teknikleri

Teknolojik gelişmeler ile son 40 yıldır hayatımızda olan 3D ölçümler otomatik olarak hassas, hızlı ve tekrarlanabilir ölçümler alınmasına yardımcı olmaktadır.

CMM (koordinat ölçme makinesi) ile bilinen cihaz sistemlerini kapsamaktadır. Nesneye problarla dokunularak ölçüm alınır.

CMM Ölçüm Sistemi

Koordinat ölçme sistemi olarak da bilinen bu sistem kartezyen koordinat sistemine göre ölçüm yapmaktadır. Manuel olarak kullanılabildiği gibi bilgisayar kontrolü ile otomatik ölçüm de yapılabilmektedir. X, Y ve Z ekseninde hareket eden bir sisteme sahiptir ve problar aracılığıyla ölçüm yapılır. Problar parça üzerinde bir noktaya temas ettiğinde otomatik olarak o nokta hafızaya alınır ve elde edilen noktaların bilgisayar sisteminde birleştirilmesi ile boyutsal ölçümler yapılır. Boyutsal ölçümler arasında en yüksek hassasiyete sahip olan bu sistem 1 mikrondan daha küçük bir hassasiyete sahiptir. Ayrıca taşınabilir versiyonlarıda bulunmaktadır.